Prehľad najkomerčnejších diét

...od pondelka začínam. Chudnem a nejem. Poznáte túto vetu? Iste ste si ju mnohí z vás už povedali a možno ste v minulosti aj s nejakou tou diétkou začali. Prišiel ale utorok a už ste aj prestali a povedali si, že to nezvládnem, to nie je nič pre mňa.

Otázka je však to, čo ste robili, akú diétu a cestu k vytúženej postave ste si vybrali. Veľa ľudí si sadne za počítač a akú prvú diétu nájde na internete, tú začne. Často sú to ale diéty založené na pilieroch, ktoré z dlhodobého hľadiska nemôžu fungovať. Spomeniem iba niektoré a možno si na niektoré spomeniete. 🙂

  • Diety založené na hlade. Človek pri nich jedáva úplné minimum, ktoré nestačí ani na základné životné funkcie. Schudnete za rekordný čas veľmi veľa, ale keď sa konečne po tomto trápení najete, vaše telo je tak vyhladované po energetickej i nutričnej stránke, že priberiete ešte viac, ako ste trápením schudli. Jo-jo efekt ako na zavolanie.
  • Vylúčili ste nejakú potravinu, alebo skupinu jedál z vášho jedálnička. Najčastejšie zo stravy vylúčime chlieb a pekárenské výrobky. Možno to chvíľku funguje a vy zhodíte zopár kíl. Pritom sa ale ochudobňujete o vitamíny a minerály a ak by sme vyradili celozrnné výroky, tak aj o vlákninu. V potravinovej pyramíde nájdeme všetky komodity, teda aj chlieb a ak ich konzumujeme v primeranom množstve, neublíži nám ani v čase chudnutia.
  • Diéta pri ktorej si kúpite nejaký džús, prášok, či nápoj a zázračne schudnete. Áno, doplnky výživy sú jednou z alternatív, po ktorej siahajú ľudia ak chcú schudnúť. Je to však úplne zbytočné a navyše drahé. Čo myslíte, nie je lepšie zjesť na desiatu jablko, ako si pripraviť nejaký zázračný nápoj s vlákninou?
  • Ďalšie diéty sú založené na spaľovačoch  a „žrútoch“ tukov. Použijem staré príslovie: „bez práce nie sú koláče.“ Ak si denne zacvičíte aspoň 30 minút a nezjete viac ako spálite, tak žiadny spaľovač nepotrebujete a budete sa cítiť skvelo a fit aj bez utratených ďalších financií.

 

Prehľad diét s  konkrétnymi názvami, čo je ich prednosťou a naopak nevýhodou?

  • Delená strava – je založená na správnom kombinovaní rozličných potravín. Existuje teda myšlienka, že príliš komplexné jedlo intoxikuje organizmus.

ZA:  Prínosom tejto diéty je naučiť sa kombinovať rozličné potraviny takým spôsobom, aby nezaťažovali organizmus.

PROTI:  Nevýhodou môže byť, že ak sa dodržiava v podobe monodiéty, konzumuje sa iba strava jedného druhu, môže vzniknúť karencia (nedostatok) niektorých živín.

Môj názor: Nikdy som sa počas štúdií na univerzite ani počas svojej praxe nestretla s tým, aby malo kombinovanie potravín vo forme delenej stravy nejaký dopad na úspešnú redukciu hmotnosti. Pár mojich klientov uviedlo, že im táto diéta nepomohla - po skončení diéty nastal jojo efekt.

 

  • Diéta krvných skupín sa zakladá na rozdelení jedincov do krvných skupín. Podľa tejto diéty je potrebné vyberať si potraviny podľa príslušnosti k určitej krvnej skupine.

ZA: Táto diéta je veľmi diskutabilnou diétou. Ľudia, ktorí ju dodržiavali, jej pripisujú zvýšenú vitalitu, zníženie hmotnosti, zníženie tráviacich ťažkostí a dokonca zbavenie sa chronických ochorení.

PROTI:  Keď si zhodnotíme, že máme príliš málo krvných skupín na to, aby sme sa na ich základe rozdelili do charakteristík stravovania. Určite nie je pravdou, že všetci ľudia s krvnou skupinou 0 by mali problémy s kĺbmi, so žalúdkom a zrážanlivosťou krvi. Čiže aj dlhodobé vylučovanie nejakej potraviny, pretože mi vraj robí zle, iste nie je dobrou stravovacou alternatívou.

Môj názor: Nevidím žiadnu súvislosť medzi krvnou skupinou - potravinami a chudnutím. Nestretla som sa takýmto delením ani počas štúdií ani počas praxe. 

 

  • Ketogénna diéta – jej cieľom je získať glukózu z neglukozových zložiek stravy. To znamená vyrobiť si základný cukor z necukorných zložiek. Tento proces je namáhavý a to podporuje chudnutie. Strava je bohatá na bielkoviny, tuky a chudobná na sacharidy.

ZA: Štúdie dokazujú, že je prospešná v prípadoch epilepsie, i krátkodobej liečbe obéznych adolescentov s cukrovkou 2. typu.

PROTI: Prináša so sebou riziko, že organizmus preťaží a intoxikuje, pretože zvýšený príjem bielkovín a tukov môže spôsobiť problém. Prináša síce okamžitý účinok, ale organizmus vystavujeme neustálemu a nezdravému stresu.

Môj názor: Vysokobielkovinová diéta spôsobuje zápchu a z dlhodobého hľadiska môže poškodiť aj obličky. S touto diétou mali niektorí moji klienti skúsenosti a uvádzali problémy s vyprázdňovaním (zápcha). Dá sa chudnúť aj bez týchto problémov, ktoré táto diéta môže vyvolať.

 

Ďalšia "diéta" sa zakladá na troch princípoch – VYVÁŽENOSŤ, STRIEDMOSŤ, PESTROSŤ – a táto sa volá ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL a k nej vám stačí iba udržiavať v tele rovnováhu, používať zdravý rozum, mať pozitívnu myseľ a prístup k životu. V tomto programe sa ju učíme 🙂

DISKUSIA

Pridať komentár