Modul 5 - Krok 1
PREDPOKLADANÝ ČAS: 15 minút
Krok 1 - Spánok ako regenerácia
Vitajte v dnešnom kroku spánku a regenerácie 🙂 Ako ste dnes spali? Cítite sa sviežo a plní energie?
Ak spíte priemerne 8 hodín denne, doprajete si oddych a cítite sa plní energie, tak ste na tom skvele! Ak nie, pozorne si prejdite tento krok a pripravte sa na dnešnú noc! Bude plnohodnotná 🙂
Prečo potrebujeme spať a ako to vlastne funguje? Cyklus, režim a prirodzená potreba oddychu.
Všetko má svoj cyklus. Rok má svoje štyri obdobia: jar, leto, jeseň a zima.
Deň sa strieda s nocou aj ženy majú 28 - dňový cyklus. Vtáky odlietajú na sklonku leta do teplých krajín a medvede sa ukladajú na zimný spánok. Všetko je prirodzené a deje sa to aj bez nášho vedomia. Zvieratá aj ľudia majú v sebe zakódovaný cyklus. Vtákom nikto nediktujte kedy majú odletieť, ani medvede nemajú rozpis spánku a bdenia. Riadia sa prírodou. Aj človek sa riadil prírodou. Keď zašlo slnko, šiel spať a keď ráno slnko vyšlo, vstal.
Dnes je doba iná. Máme elektrinu aj viac starostí a práce. Nikto nerešpektuje nejaké cykly ani prirodzenú potrebu organizmu. Zamestnávatelia nariadia zamestnancom nočné zmeny, ženám sa na problémy s ich cyklom predpíše antikoncepcia atď. Je to obrovský zásah do prirodzených cyklov prírody a človeka.
Ak by sme sa riadili prírodou, tak by sme v našich podmienkach spali v lete možno 6 hodín, od 21:30 do 3:30 a zime možno 14 hodín od 17:00 do 7:00. Priemer? 10 hodín spánku.
Dnes máme elektrinu a tá nám umožňuje bdieť omnoho dlhšie. Večer pracujeme, pozeráme televízor, prípadne pracujeme na nočnej zmene. Náš spánok je narušený. Máme taktiež veľa stresu, starostí a keď na ne myslíme tesne pred spaním, tak môžu byť dôvodom nekľudnej noci. Spať by sme mali priemerne 8 hodín denne.
Ak chceme podporiť chudnutie, mali by sme určite spať aspoň 8 hodín denne.
Spánok kratší ako 6 hodín výrazne narúša chudnutie. Je dokázané, že ľudia, ktorí menej spia, častejšie trpia obezitou.
U žien, ktoré spali menej ako 5 hodín denne sa vyskytovala obezita 2 x častejšie ako u žien ktoré spali 7 – 8 hodín denne. U mužov sa pri takomto deficite spánku, vyskytovala obezita až 4x častejšie.
Spánkový deficit sa dáva do súvisu s množstvom hormonálnych a metabolických porúch, ktoré môžu prispieť k rozvoju obezity a tými môžu byť:
- pokles koncentrácie hormónu leptín, vzostup koncentrácie hormónu grelín
- zvýšená večerná koncentrácia kortizolu
- zvýšená aktivita sympatického nervového systému
Zmeny sekrécie hormónov grelínu a leptínu môžu navodzovať zvýšený príjem potravy. Ak budeme menej spať, budeme viac jesť. Poznáte ten pocit? 🙂 Keď ste dostatočne nespali a mali ste potrebu viac jesť?
Príklad: spánok v trvaní 5 hodín.
Ak telu nedoprajeme dostatočne dlhý spánok, ráno sa budíme nasilu a sme unavení. Poznáte ten pocit, keď sa neviete zdvihnúť z postele a budík vám opakovne zvoní, no vy stále ležíte v posteli? Telo chce spať a vy ho nútite vstať! Čo sa stane? Ste unavení a máte málo energie.
Aby ste mohli ako tak fungovať, potrebujete telu dodať energiu. Ako? Jedlom. Najlepšie cukrom - najrýchlejší zdroj energie. Potrebujete zjesť viac, pretože potrebujete viac enegie. Ak by ste šli večer skôr spať, tak by ste nemali takú chuť na druhý deň toľko zjesť.
Hlavným cyklom všetkých cyklov je cyklus odpočinku a činnosti.
Dostatok odpočinku je kľúčom k normalizácii všetkých našich vnútorných rytmov a cyklov. Základom všetkých terapií duševných a telesných porúch je odpočinok. Nepriateľom odpočinku je stimulácia k činnosti. Ľudia si zvykli na hĺbkové dráždenie mozgu počas dňa, hlavne stresom, čo výrazne ovplyvňuje normálne fungovanie striedania odpočinku a činnosti.
Tí, ktorí trpia duševnými a inými psychickými poruchami, takmer neustále prechovávajú vo svojich mysliach a emóciách nekľud. Sú často podráždení. Veľmi zle sú na tom ľudia, ktorí nemôžu spať, trpiaci neustálym napätím a stresom, silní fajčiari, alkoholici, drogovo závislí ľudia a ľudia čo trpia depresiami a starosťami.
Moja osobná skúsenosť: V čase keď som pár krát do týždňa musela skutočne skoro ráno vstávať a môj spánok nebol dlhší ako 5 hodín, som vo svojom dni registrovala zvýšenú chuť na sladké, zníženú schopnosť sústrediť sa a tvoriť a zvýšenú podráždenosť a stres.
Nedostatok spánku a z toho zvýšený stres som v týchto dňoch zaháňala zvýšeným príjmom jedla, hlavne sladkého (čokolády). Keď toto obdobie skončilo a môj spánok bol 8 hodín, opäť som sa vrátila do "normálu" - nemala som žiadnu chuť na sladké a vedela som sa plne sústrediť na tvorivú prácu. 🙂 Vidíte, čo nedostatok spánku spôsobuje?
Ak chceme podporiť svoje zdravie, štíhlosť, šťastné pocity, tak je zrejme správne riadiť sa prirodzenými cyklami, ktoré môžeme pozorovať v prírode.
Vaše dnešné úlohy:
- prečítajte si všetky texty na tejto stránke
- vypracujte si pracovný zošit z prílohy
- pripravte sa na poriadny spánok 🙂
Kroky v Module 5
Ako podporiť kvalitný spánok?
- prebúdzajte sa podľa vašich vnútorných hodín, nie podľa nastaveného budíka
- spite v dobre vyvetranej miestnosti s teplotou okolo 20 stupňov Celzia
- doprajte si chvíľku kľudu tesne pred spaním a hneď ráno po prebudení
- vyvarujte sa večer pred spaním a hneď ráno po prebudení negatívnym správam, alebo správam, ktoré vás môžu rozrušiť
- nečítajte noviny a nepozerajte televízor
- posledné jedlo si dajte aspoň 2,5 – 3 hodiny pred spaním
- nepite pred spaním vodu, aby vás nebudil v noci pocit nutkania na močenie
- nemyslite tesne pred spaním na stres, problémy, prácu a iné rušivé myšlienky
- pred spaním sa pomodlite a poďakujte za prežitý deň
- nepite alkohol, výrazne narúša kvalitu spánku
- vyvarujte sa pitiu kávy poobede a večer - kofeín sa drží v tele aj 10 hodín a môže vám narušiť zaspávanie
TIPY na dnešnú noc:
- choďte si ľahnúť aspoň o 30 minút skôr ako máte vo zvyku
- ubezpečte sa, že do času kým budete musieť ráno vstať, máte aspoň 8 hodín
- nenechajte sa aspoň 2 hodiny pred spaním ničím rozrušovať
- vypočujte si po tichu relaxačnú, alebo meditačnú hudbu na lepší spánok
- vnímajte vaše srdce, ako bije, ako vám prúdi v tele krv
- poďakujte svojmu telu, že vám celý deň slúžilo - rukám, nohám, hlave, všetkým častiam tela aj orgánom
- zabudnite na všetky starosti a stres, sústreďte sa len na pokoj a na vaše dýchanie
- zavolajte k sebe vášho anjela a poproste ho nech vás v noci stráži, kým budete pokojne spať
Želám vám, aby nad vami bdel anjel, čo vám umožní vždy vstávať odpočinutý. Na dnes dobrú noc!
Vaše dnešné úlohy:
SÚBORY NA STIAHNUTIE
-
Pracovný zošit - Krok 1 - pdf.
vhodné na vytlačenie - pre ručné vypisovanie perom
-
Pracovný zošit - Krok 1 - vo worde
pre elektronické vypisovanie priamo v počítači
DISKUSIA
Pridať komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.
len ja mam malu dcerku a ta mi neda niekedy spat 8 hodin. mali sme obdobie ze som spala max 3-4 hodiny a musela som fungovat. teraz je to uz lepsie ale tiez sa mi niekedy budi v noci a spavam tak 6-7 hodin a to som uz rada 🙂
Lucka, je samozrejmé že pri dieťati sa spánok v rozsahu 8 hodín skôr nepodarí. Je to v poriadku. Ak je už teraz dlhší ako 6 hodín, tak super 🙂