Modul 5 - Krok 2

PREDPOKLADANÝ ČAS: 30 minút

Krok 2 - Oddych a meditácia

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vitajte v 2. kroku oddychu a meditácie 🙂

Dnes si rozšírime možnosti oddychu a regenerácie od spánku cez meditáciu až ku aktivitám ako je masáž či horúci kúpeľ.

Ako z predchádzajúceho kroku už viete, najdôležitejší oddych a regenerácia je spánok. Trávime ním priemerne až 8 hodín denne, čo predstavuje 1/3 dňa. Počas spánku sa dostávame do stavu, kedy je naše telo v úplnom relaxe, regeneruje sa a naberá sily. Naberá sily na ďalší deň 🙂

Ak v nasledujúcom dni máme veľa povinností a tým pádom aj vysoký odber energie, čo nemusí byť len fyzickou prácou - stres taktiež odoberá množstvo energie 🙂 cítime, že potrebujeme oddych. Na chvíľu sa zastaviť a opäť načerpať sily.

Vhodným oddychom si chránime zdravie a organizmus v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii. 

Ako ste na tom vy? Doprajete si počas dňa oddych a pokoj, alebo idete na 110%?

Ak idete na 110%, čo myslíte, ako dlho to takto dokážete ťahať? Ľudia, ktorí sú vysoko pracovne vyťažení a nedoprajú si oddych a pokoj, môžu skončiť v nemocnici s infarktom, kedy ich takto telo donúti oddýchnuť si.

Dopriať si skutočný oddych znamená, mať pokoj. Dokázať mať vnútorný pokoj a vytrvať v ňom.

Dokážete mať aj vnútorný pokoj, keď máte vonkajší pokoj? O čom hovorím? Ak si sadneme na chvíľku a ostaneme sami, často sa niektorým z nás začnú vynárať mnohé myšlienky, ktoré inak potláčame. Negatívne myšlienky o nás, o našom živote, práci, celé to náhle vypláva na povrch a často môže namiesto pokoja nastať trpké sklamanie.

Niekedy je ťažké oslobodiť sa od týchto myšlienok a preto mnoho ľudí nedokáže byť osamote dlhšie ako pár minút. Akonáhle sa tieto zlé pocity začnú vynárať, odchádzajú okamžite zo samoty medzi ľudí, berú do rúk telefóny, tablety, zapínajú televízor...

Prijmite sa takí, akí ste. Prijmite život taký, aký je. Čo dokážete zmeniť, to zmeňte - tým pádom sa nemusíte trápiť, máte možnosť zmeny. Ak to nedokážete zmeniť, trápenie vám nepomôže.

V odpočinku si vychutnajte život a vnímajte, čo sa okolo vás deje. Tešte sa z prírody, z umenia, zo seba samého, zo spoločnosti. V odpočinku ste celkom pri sebe, prežívate všetko zo svojho vnútra.

Ak ste doma vo svojom vnútri a odpočívate, môžete urobiť veľa vecí a pritom sa nemusíte naháňať.

 

Vedeli ste že,  Nemecké slovo hetzen (naháňať, hecovať) pochádza zo slova hassen (nenávidieť)?

Kto sa ustavične naháňa či "hecuje", nenávidí sám seba.

Chráňte sa pred nenávisťou voči sebe. Pokoj nájdete len vtedy, ak sa budete mať radi, keď budete sami so sebou súhlasiť.

Umenie žiť spočíva v schopnosti zachovať vo všetkom tom zmätku a hurhaji vnútorný pokoj a v schopnosti nestratiť svoje vlastné vnútro ako upokojujúci pól.

Naša duša nájde pokoj vtedy, keď budeme dobre zaobchádzať sami so sebou, keď sa prestaneme odsudzovať, a keď sa na seba a na našu dušu budeme dívať dobrotivým a láskavým okom 🙂


Prejdime si trošku hlbšie o čom oddych aj spánok je a na čo je naozaj dôležitý?

Náš mozog pracuje v určitých chvíľach na určitej frekvencii, prirodzene sa to odvíja od toho, čo práve robíme a čím sa zaoberáme. V podstate môžeme stav mozgových frekvencií rozdeliť do 6 kategórií, teda do 5 hladín a jedna z nich má dva stupne.

Názov hladiny a frekvencia v Hz Stav - rozpoloženie
Gama 30-20Rozčúlenie
Beta 20-14Bežný stav
Alfa II 14-7Stav uvoľnenia
Alfa I 9-7Relaxácia, spánok
Théta 7-4Hlboký spánok
Delta 4-0,5Počiatok bezvedomia

Samozrejme s hladinami súvisí aj náš fyzický a psychický stav a tiež naše zdravie

Čím nižšia hladina, tým je to pre nás prospešnejšie - ideálna je alfa I. Pokiaľ sa naučíme vstupovať vedome do tejto hladiny - oddychom, meditáciou - zlepšíme si zdravie. Ak sme v hladine alfa viac ako 15-20 minút, náš organizmus začína reagovať tak, že automaticky začne posilňovať imunitu a "hojiť" náš organizmus. Je to prirodzená reakcia. Začne sa nám automaticky doplňovať energia.

Táto informácia je veľmi dôležitá hlavne pre tých, ktorí nemajú možnosť spať 8 hodín denne, alebo dlhodobo trpia nedostatkom spánku! Meditácia a vstup do hladiny alfa vám pomôže načerpať sily a regenerovať organizmus. Ak nespíte 8 hodín denne, odporúčam meditovať a naučiť sa vstúpiť do hladiny alfa denne aspoň na 10 - 15 minút.

Ako sa naučiť vstúpiť do hladiny alfa? Napríklad si môžete vyskúšať 40 dňové cvičenie, kedy sa každý deň usadíte v kľude na pokojné miesto, vyčistíte si myseľ od všetkých myšlienok a budete sa sústrediť len na odpočítavanie čísel - prvých 10 dní odratávame zo 100 na 1 (predstavujete si len čísla - prestávka medzi číslami 1 - 2 sekundy), ďalších 10 dní odratávame z 50 na 1, ďalších 10 dní z 25 na 1 a posledných 10 dní z 10 na 1.

Naopak pokiaľ sa väčšinu dňa pohybujeme v gamma hladine - v strese - je to pre naše zdravie veľmi škodlivé.

Aké možnosti oddychu a relaxu ešte máme?

 • meditácia, masáž, horúci kúpeľ, kľudné sedenie na stoličke či pohovke, prechádzka, sauna, pomalé plávanie, sedenie vo vírivke, relaxačné a dychové cvičenia či jóga

Čo z toho si vyberiete vy? Prípadne si vyberte vlastný druh oddychu a relaxu, ktorý tu nebol spomenutý.

 

ÚLOHY NA DNES:

1. Prečítajte si všetky texty na tejto stránke

2. Vypracujte si pracovný zošit

3. Vypočujte si meditáciu

Hurá do toho! 🙂

Ako podporiť oddych a relax počas dňa?

 • pred každým jedením a po najedení chvíľku seďte v kľude
 • nepúšťajte si v aute automaticky rádio
 • pracujte na kľudnom mieste, kde je vyvetrané a máte prirodzené svetlo
 • nepúšťajte si v práci rádio, aby hralo len ako kulisa
 • 15 minút denne vedome meditujte, alebo si aspoň 15 minút v kľude poseďte, zavrite oči a myslite na niečo pekné
 • prejdite sa aspoň na pár minút denne na čerstvom vzduchu za svetla, aby ste si pripomenuli, že vašimi skutočnými hodinami je vesmír

Ako si navodiť vedomú meditáciu

Vedomá meditácia je stav, kedy uvádzame telo aj myseľ do hlboko uvoľneného stavu. Myseľ sa tak pomaly ukľudňuje, aj keď stále bdieme. Tak môžete ťažiť z kľudnej hladiny vedomia. Ako začať?

 • 1
  nájdite si kľudné miesto, môžete sedieť alebo ležať
 • 2
  zavrite oči a ostaňte v kľude
 • 3
  normálne dýchajte a uvedomujte si každý nádych a každý výdych
 • 4
  pri pozorovaní vášho dychu, si možno všimnete ako sa mení, nerobte nič len ho vnímajte
 • 5
  ak vás vyrušia zvuky zvonka alebo zistíte, že premýšľate nad inými vecami, tak jemne obráťte pozornosť späť k vášmu dychu
 • 6
  meditujte 15 minút denne. Po 15-tich minútach majte ešte oči stále zavreté a buďte v kľude. Pred tým než sa vrátite k bežným povinnostiam, doprajte si ešte aspoň 2 minúty kľudu.
 • 7
  praktizujte vedomú meditáciu kedykoľvek, keď sa cítite rozrušení alebo ste v strese. Ak počas meditácie zaspíte, znamená to že potrebujete viac odpočinku počas dňa.

Vedomá meditácia vám pomôže nájsť samých seba a dosiahnuť všetko po čom túžite. Ako? Všetka múdrosť, všetka inteligencia je v nás. Prestali sme počúvať samých seba, svoje srdce a jeho túžby.

Hľadáme informácie všade možne a pritom sú v nás. Doprajme si chvíľku pre seba a opýtajme sa nášho vnútra ako sa má. Urobili ste to niekedy? Hľadali ste odpovede na vaše otázky u vás? Skúste sa opýtať. Najprv budete mať pocit, že vám nikto neodpovedá. Dlho ste sa nerozprávali so svojím vnútrom až ste zabudli jazyk, akým sa dohovoríte.

Otvorte svoje srdce a počúvajte. Najprv bude ticho, no odpovede sa dočkáte, až budete trpezliví a vytrváte. Nepríde na prvé opýtanie, možno ani na piate opýtanie. Možno to bude chcieť tréning a skúšať budete pár týždňov alebo mesiacov. No nakoniec si „pokecáte” a dozviete sa možno to, že dlho idete zlým smerom a musíte veľa veci zmeniť, aby ste boli spokojní a šťastní. Je to na vás.

Ak budete uvoľnení a budete si udržiavať dobré zdravie každý deň a venovať sa meditácii, dosiahnete spojenie so svojím vlastným vnútrom, so svojím JA. Môžete sa spojiť s vyšším vedomím, s hlasom, ktorý vám šepká bez slov a ktorý je všade prítomný. To všetko je vaša vnútorná inteligencia, vaša pravda. Akonáhle vložíte do seba dôveru, dôveru v túto múdrosť, nebude existovať nič, čo by ste nemohli dosiahnuť.

Zapamätajte si prosím túto vetu: Neexistuje nič, čo by ste nemohli dosiahnúť, pokiaľ si to viete predstaviť.

Odpočiňme si pred ďalšou cestou! 🙂

Sára pre vás pripravila príjemnú meditáciu. Verím, že si pekne oddýchnete a zrelaxujete si telo aj ducha. Oddychujte počas celého videa a nenechajte sa ničím rušiť 🙂

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vaše dnešné úlohy:

SÚBORY NA STIAHNUTIE

DISKUSIA

Pridať komentár