Modul 6 - Krok 1

PREDPOKLADANÝ ČAS: 20 minút

Krok 1 - Prejedanie sa vs. zriekanie sa

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Každý z nás absolvuje počas roka viacero príležitostí a sviatkov, kde sú v ponuke bohato naložené stoly jedla, dobroty a maškrty. Spomeňte si na poslednú podobnú príležitosť, čo to bolo? Sviatky, svadba, narodeninová párty či dovolenka? Koľko jedla bolo v ponuke? 🙂

Výber jedla je vždy na nás a tak máme možnosť rozhodnúť sa, či to všetko zjeme, alebo si vyberieme múdro a určitých potravín sa zriekneme.

Pozrime sa na pre a proti prejedenia sa:

Prejedanie - ZA

  • Prvých pár minút či hodín dobrý pocit nasýtenia a utešenia nervovej sústavy 

Prejedanie - PROTI

  • Spomalenie metabolizmu
  • Zápcha
  • Zvýšenie krvného tlaku
  • Problémy s trávením
  • Po pár minútach či hodinách zlý pocit zo seba a z vlastného zlyhania 

Máme teda vždy možnosť voľby a rozhodnutia, či si všetko čo oči vidia doprajeme alebo sa toho zriekneme a vyhneme sa tak zlým pocitom, ktoré prídu po kratučkom pôžitku. 🙂

Čo je pre nás predsa dôležitejšie? Krátkodobý pôžitok s nepeknými následkami alebo urobenie malého ústupku a zrieknutia sa určitých potravín v prospech skvelého pocitu zo seba samého, ako sme situáciu zvládli a v konečnom dôsledku budeme chudnúť a ostaneme zdraví?

Nezabúdajte, voľba je vždy na vás. Každý z nás je strojcom vlastného šťastia a sám rozhoduje o svojom konaní. Ak vieme, čo je našim cieľom, tak pri každom pokušení zdvihneme hlavu a nájdeme v diaľke náš maják, ktorý sme si vytvorili v Module 1.

Spýtajte sa sami seba pri každom pokušení, čo vám ten kúsok (ktorý máte v pláne zjesť alebo vypiť) dá a čo vám vezme.

 

Vaše dnešné úlohy:

  • prečítajte si všetky texty na tejto stránke
  • vypracujte si pracovný zošit z prílohy
  • zamyslite sa pri meditácii nad dnešnou témou - dnešnou hlavnou úlohou bude, navodiť si meditáciu a zamyslieť sa hlboko nad tým, do akej miery ste slobodný človek v rozhodovaní sa

Zriekanie sa

Prečo by sme sa mali v dnešnej dobre niečoho zriekať ak si môžeme všetko dopriať? 🙂

Zriekanie sa znamená vzdať sa nároku na niečo čo nám právom patrí, alebo môže patriť. Cieľom zriekania je sloboda. Kto musí mať všetko čo vidí, je úplne závislý a nechá vonkajšie faktory, aby ovplyvňovali jeho život. Takýto človek nie je slobodný.

Zriekanie je výrazom vnútornej slobody. Ak sa vieme vzdať niečoho, čo nás inak baví, alebo nám prináša pôžitok, sme slobodní. Zriekanie však môže byť aj tréningom vo vnútornej slobode, keď sa v čase chudnutia vzdám sladkostí a alkoholu, tak ako napríklad v čase pôstu mäsa.

Vyskúšajte si, či sa vám podarí po dobu aspoň 6 týždňov vzdať koláčov a sladkostí či televízie a cigariet. Ak sa vám to podarí, budete sa cítiť dobre. Budete mať pocit, že nie ste otrokom svojich návykov, že nepotrebujete bezpodmienečne sladké, či alkohol na to, aby vás stimuloval.

To dáva pocit vnútornej slobody. A tá je súčasťou našej dôstojnosti. Dôstojnosť znamená sám o sebe rozhodovať a nenechať sa manipulovať pôžitkárskymi potrebami. Prečo? 🙂 Skvelá otázka!

Bez zriekania, niet pôžitku!

Kto si chce len užívať, tomu sa to nepodarí. Môžeme si s radosťou dopriať jeden alebo dva kúsky koláčika. No najneskôr pri štvrtom to už nie je pôžitok, ale obyčajné napchávanie sa. 🙂

Mnohí ľudia si už dnes nevedia na ničom pochutnávať a jesť ako gurmáni, pretože sa už nevedia zriekať. Chamtivec nie je schopný si niečo vychutnať.

Naučte sa zriekaniu, aby ste si mohli z času na čas to sústo s pôžitkom vychutnať.

Predstavte si, že jedávate denne 2 koláče ku každej káve, aké máte pri tom pocity? Myslíte na skvelé pocity, že? 🙂 A je tento pocit skvelý aj po týždni, keď máte za sebou 14. kúsok ? Asi už nie. Buď to beriete ako samozrejmosť alebo sa pridružili k tomu aj nejaké výčitky a kilo navyše

A teraz si predstavte, že si dáte len jeden krásny koláčik k nedeľnej káve. Pekne si kávu aj koláčik pripravíte, sadnete si na kľudné miesto a vychutnávate si každý malý kúsok. Nechávate chuť prejsť po celom jazyku a vnímate každý pocit, vôňu, sladkosť a chuť koláčika. Zjete ho pomaly a s pôžitkom. Viete, že si ho doprajete len raz za čas.

Vidíte rozdiel v tom pôžitku? Ako ste na tom vy? Ste gurmán alebo chamtivec? 🙂

"Nežijeme preto, aby sme jedli. Jeme preto, aby sme žili."


Doveďme samých seba k vnútornej slobode, aby sme mali schopnosť skutočne si všetko vychutnať, čo zažijeme, čo robíme a čo zjeme.

Ak sa dokážeme zriekaním, vzdať nároku na veci, ktoré nám právom patria, ako je jedlo a pitie, získame samých seba. Vezmeme svoj život do vlastných rúk.

Naučte sa umeniu žiť svoj život, sami o sebe rozhodovať a mať tak zo svojho života radosť.

Pomôže vám k tomu meditácia a oddych, kedy vstúpite do svojho vnútra a učiníte potrebné zmeny. 🙂

 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vaše dnešné úlohy:

SÚBORY NA STIAHNUTIE

DISKUSIA

Pridať komentár