Modul 7 - Krok 1

Predpokladaný čas: 20 minút

Krok 1 - Víťazstvo nad slabou vôľou

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

V dnešnom kroku 1 si povieme ako zvíťaziť nad slabou vôľou. Ako ísť ďalej a nezastavovať sa. Ako cieľ aj cez prekážky dosiahnuť.

Mnohí ľudia si zvyknú dávať predsavzatia, či už na začiatku roka, mesiaca alebo vstupom do vzdelávacieho programu. Sú nadšení a najradšej by sa ihneď zmenili. Plní elánu sa pustia sa do práce, no už po krátkom čase ich nadšenie odpadne. Zrazu je všetko príliš zložité a oni to vzdajú. 

Strácajú chuť na sebe pracovať, hlavne ak nevidia ihneď úspech. Myslia si, že to nemá význam a aj tak nikam nepokročia. V momente, keď sa vzdajú svojho predsavzatia, vzdajú sa aj kúska seba. Už si nedôverujú a rezignujú.

Do duše sa v takom prípade vkradne pocit nezmyselnosti, všetko ostáva po starom a bez zmeny. A tu nastupuje výhovorka - nemám pevnú vôľu.

Dôležité je vedieť, že:

Slabá vôľa neexistuje. Všetko závisí od toho ako si veríte a akú máte motiváciu.

Ak je viera vo vás samých silná a máte dobrú motiváciu, tak zvyky a plán, ktoré sme si pripravili dodržíte.

Akonáhle stratíte vieru v samých seba, všetko sa pokazí.

Mnohí z nás by chceli všetko a hneď. Alebo ani nie hneď, už včera bolo neskoro 🙂 Hovorí vám to niečo? Často sa za niečím ženieme, uháňame a chceme to čo najskôr. Vo veci premene samého seba, v zmene životného štýlu a v zdravom chudnutí, to však takto nefunguje. Tu rýchlosť neplatí, tu platí vytrvalosť a disciplína.

Ak to so sebou myslíte tentoraz vážne a postupujete s rozumom a láskou, ste na správnej ceste a nemáte sa čoho obávať. 

Ak chcete ísť opačne, vedzte že čím vyviniete na seba väčší tlak, tým pocítite väčší odpor. A tu od zlosti aj skončíte.

Pocit, že mám slabú vôľu a chcem to vzdať nastupuje práve vtedy, keď si myslíme, že nedosahujeme dané výsledky v nami vymedzenom čase. Nebuďte na seba prísny a postupujte pomaly a s láskou k sebe. Hlavne pozor na myšlienky!

V module 1 a kroku 2, sme si vysvetlili ako veľmi nás myšlienky ovplyvňujú, preto ak sa vás počas tejto cesty od prvého týždňa už napadlo, že cieľ asi nedosiahnete, alebo ste "povolili" v dodržiavaní zvykov, vráťte sa ku kroku: Podvedomie a zmena myslenia a prejdite si tento krok odznova.

Vždy keď sa budete chcieť vzdať, spomeňte si prečo ste začali.

Dvihnite hlavu hore a nájdite svoj maják, svoj cieľ.


Fakty o úspechu:

 • Cesta za víťazstvom nie je prechádzka ružovým sadom
 • Cesta do cieľa vždy trvá omnoho dlhšie ako sme si mysleli
 • Čím bližšie sme k cieľu, tým viac máme pocit, že sa nám vzdiaľuje
 • Na ceste za úspechom môžeme pár krát zlyhať, ale nikdy sa nesmieme zastaviť
 • Úspech dosiahne len ten, kto v seba verí a vie si samého seba predstaviť ako víťaza
 • Úspech a cieľ bezpečne dosiahneme ak máme reálne ciele a postupujeme krok za krokom
 • Ak sa rozhodneme zvíťaziť, musíme v ceste za úspechom vytrvať. Potom bude naša vytrvalosť odmenená

Jednoduché pravidlo teda znie: Viem, čo chcem dosiahnúť, vytrvám na mojej ceste až do úspešného konca a postupovať budem pomaly krok za krokom.

Ako sa vraví: "Pomaly ďalej zájdeš". A preto tí, ktorí si na seba naváľajú príliš veľa v krátkom čase, rýchlo zlyhajú. Po prvé si nastavili nereálne ciele a po druhé si vyčlenili málo času. Pokiaľ sa teda v danom čase výsledky nezačali objavovať, nastalo sklamanie a rezignácia.

Postupujte radšej pomalšie, ale istejšie. Ak máte za cieľ schudnúť 25 kilogramov, je dobré vedieť že: zdravé chudnutie u žien prebieha od 0,5 - 1 kg za 1 týždeň a 0,75 - 1,5 kg u mužov za 1 týždeň. Preto ak ste žena, tak na schudnutie 25 kg budete potrebovať viac ako 25 týždňov a ak ste muž, tak viac ako 16 týždňov.

Je lepšie schudnúť pomalšie raz a navždy za 25 týždňov, či za 40 týždňov ako schudnúť rýchlo za 10 týždňov, potom od hladu a psychického vyčerpania pribrať naspäť 20 kíl a o rok znova začať chudnúť a padnúť tak do začarovaného kruhu stále sa opakujúcich celoživotných diét - chudnem - priberiem. 

Neustálym chudnutím a priberaním veľmi trpí naša psychika aj naše fyzické telo. Naše srdce aj celý krvný obeh sa vždy tak musí prispôsobiť tomu či funguje pre (príklad) 80 kg alebo pre 100 kg. To isté platí aj pre naše svaly a kĺby. Raz nesú a pracujú s váhou 80 kg, inokedy 100 kg.

Tieto zmeny sú dosť veľké pre náš organizmus. Ak si to teraz neviete predstaviť, naložte si vysokohorský ruksak váhou 20 kg, dajte si ho na chrbát a neste ho 30 minút. O koľko sa zväčsí nápor na bedrové a kolenné kĺby?

Psychika je však častokrát na tom horšie ako fyzické telo. Čím menej sa nám darí, tým viac sme sklamaný a frustrovaný.

Preto je lepšie to urobiť raz a poriadne - dotiahnúť to do úspešného konca, aj keby to malo trvať rok.

Ako urobiť zo svojho cieľa zmysel života?

Byť zdravý, šťastný a úspešný v dosahovaní cieľov môže byť pre vás veľmi pekná motivácia ako ísť príkladom aj ostatným.

Vieme, že nezdravý životný štýl prevláda nad zdravým.  A nárast obezity a chorôb sa vo svete nezadržateľne zvyšuje. Mnohí ľudia by chceli byť zdraví a šťastní, chýba im však vzor. Niekto, kto by ich motivoval 🙂

Mysleli ste niekedy na to, že práve vy budete tým svetielkom v živote iných ľudí a práve vy ich budete motivovať k tomu, aby začali zdravo žiť a chudnúť? 

Všetci z nás potrebujeme nielen nádej, ale aj vzor ako dôkaz, že naše sny sa môžu stať skutočnými.

Buďte vzorom pre vašu rodinu, priateľov a známych. Buďte VY tou zmenou, ktorú chcete vo svete vidieť! 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vaše dnešné úlohy:

DISKUSIA

 1. renka.sobotova@gmail.com píše:

  Chcem ukázať svojmu okoliu, že napriek veku a telesnému postihnutiu sa vždy dá so sebou niečo robiť.Mojim snom a velkym želaním bolo mať normálnu váhu, len som nevedela,ako to zvládnuť,nemal mi kto pomôcť a ukázať,kde robím chyby.Dostalo sa ku mne veľké množstvo informácií a mnohé si protirecili.Prodila som vesmír aby mi pomohol.Teraz mám pocit, že som vykročila správnym smerom a nedovolím,aby ma niekto alebo niečo negovalo. A to všetko vďaka Vám.
  Ďakujem

  • Ing. Petra Pavuková píše:

   Pocity sú jazykom duše a tá vie čo je správne, preto svojim pocitom starostlivo načúvajte. Dovedú Vás do cieľa. Nenechajte sa odradiť, je to Vaša cesta, Váš úspech, Vaše zdravie. Vesmír Vás vyslyšal 🙂

Pridať komentár