Zrodila sa ďalšia hviezda. Jakub zhodil 20 kilogramov!

Študent Jakub Kozma (22 r.) z Prešova je ďalším živým príkladom ako sa dá správnou úpravou stravy a cvičením pekne dopracovať k štíhlej postave. Počas dvoch rokov nezdravého životného štýlu postupne pribral viac ako 20 kilogramov. Aj napriek tomu, že si všimol postupné priberanie 1 – 2 kíl, nebol to pre neho dostatočný dôvod, aby sa obmedzil v jedení alebo začal cvičiť. 

3

Kedy nastal bod zlomu?

“Keď sa ručička váhy pohla nad 100 kilogramov, bol to pre mňa naozajstný šok. Vtedy som svoju hmotnosť začínal vnímať nie len ako estetický, ale aj zdravotný problém. Skúšal som schudnúť sám, niekedy sa mi podarilo dať dolu zopár kíl, no takmer okamžite boli naspäť. Myslel som, že existuje maximum, jednoducho, že sa viac pribrať nedá, no bol to omyl. Moja váha rástla neustále. Nezastala ani pri 100, a ani pri 105-tich kilogramoch… Vtedy som si uvedomil, že potrebujem naozajstnú odbornú pomoc a pomôže mi len absolútna zmena životného štýlu. Už po prvom rozhovore s Ing. Petrou Pavukovou som vedel, že sa mi pod jej dozorom schudnúť podarí. Veľa vecí je aj o psychike, prišla motivácia, chuť na zmenu” vyjadruje sa Jakub K.

Jakub nastúpil na polročný Redukčný program v rámci ktorého mu bol vypracovaný individuálny stravovací aj tréningový plán. Tréningy Jakub absolvoval v ANT Kardiofitness, kde začínal cvičiť podľa vypracovaného tréningového plánu. Po čase prešiel na skupinové cvičenia ako TRX a ostal verný Funkčnému tréningu pod odborným vedením PhDr. M. Antošovskej. Počas redukcie je klient vždy vedený a edukovaný tak, že odchádza ako vyškolený, nový zdravý človek.

“Je dôležité aby si klient uvedomoval, že sa jedná o kompletnú zmenu životného štýlu, kde je nutný aj pravidelný pohyb, nielen zdravé stravovanie. Veľa ľudí si myslí, že keď schudne a dosiahne svoju vytúženú hmotnosť, potom sa bude môcť vrátiť k svojim pôvodným návykom. Ide im len o číslo na váhe. Super, mám 55 kíl a teraz sa môžem najesť. Pravda je taká, že pokiaľ nezmeníte myslenie a návyky, neudržíte si svoju hmotnosť. Preto je pri redukcii dôležité odborné prevedenie klienta týmto neľahkým obdobím.”  hovorí Ing. Pavuková.

Chudnutie na vlastnú päsť môže byť nebezpečné

“Nemyslím si, že by to ktokoľvek zvládol sám. Jedná sa o zmenu celkového životného štýlu, teda do veľkej miery zmenu samotného človeka, ktorá zvyčajne neprichádza len tak. Na internete je síce informácií veľa, no čo môže byť rozporuplnejšie ako názory na zdravú výživu, diétu, stravovanie… Len komplexný prístup a odborné vedenie dokáže priniesť istotu a garanciu. Skúšať akékoľvek výmysly bez pozorovania a kontroly som už ďalej nechcel. Neprinieslo to žiadne výsledky len ďalší nárast hmotnosti.” tvrdí Jakub.

Najťažšie bolo pre Jakuba zvyknúť si na nový režim.

“Pravdou je, že človek si oveľa ľahšie zvykne na nezdravý životný štýl. Na druhej strane sa dá vytvoriť aj pozitívny zvyk, teda akási dlhodobá práca, vedúca k automatizácii činností ako je zdravé varenie, pravidelné stravovanie sa a cvičenie. Moja redukcia bola založená na pravidelnej strave, cvičení a vyváženom prísune živín, vitamínov a minerálov. Zo začiatku je to zábava, neskôr prichádza fáza znechutenia, až po jej prekonaní sa dá hovoriť o zvyku. Je to najťažšie, no zároveň najdôležitejšie. Bez zvyku sa nedá hovoriť o zmene životného štýlu” vyjadruje sa Jakub.

jakub kozma

Čo by Jakub odporúčal všetkým, ktorí chcú schudnúť?

“V prvom rade, aby si uvedomili, že prvoradé je zdravie. Nadváha, alebo obezita k nemu nevedie. Ak dokážeme utratiť peniaze za alkohol, cigarety, pizzu, klobásy a sladkosti,musíme investovať aj do zdravej životosprávy. Znie to ako klišé, ale prevencia je veľmi dôležitá. Už by som nikdy nechcel zažiť ten šok, keď som videl 100 kíl na váhe. Treba sa o seba starať denne a investície do zdravých potravín, cvičenia a odborných meraní, analýz, či plánov nie sú v žiadnom prípade vyhodené do koša. Telo máme len jedno a to ako vyzeráme nie je len otázkou krásy” vraví Jakub.

Jakub má v pláne v tomto novom zdravom štýle pokračovať a dosiahnuť ešte viac.

“Keďže je obdobie po vianočných sviatkoch, mojím plánom je do leta sa spevniť, vyformovať postavu, nahradiť tukové zásoby vyrysovaným svalstvom. Mojou prioritou je však v prvom rade žiť zdravo, to je najväčší úspech, takže aj napriek tomu, že mám ciele, som v princípe vďačný a spokojný” vraví Jakub.